TRC bar
Big Room prepared for a celebratory dinner, with trophies
Julius Beresford and others track racing progress at Henley
Beresford and Southwood after the Olympic final
Final of the Wingfield Sculls
TRC clubhouse
TRC bar
Unknown head crew
9th VIII
TRC members in the bar
Grand VIII
Cloutte and Beresford
Peter Kirkpatrick and Lord Headley at Henley
Finish of final of double sculls
1951 Stewards' four
6th VIII
1st VIII
2nd VIII
Bill Baker, Alan Reddin and Gavin Reddin in Lucerne
Otto and Haustleitner
Women's quad at Henley
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Gold medallists in Lightweight Women's Coxless Fours
Otto and Hausleitner - Silver in Lightweight Men's Double Sculls
Crawford and Reddin - Bronze in Open Men's Double Sculls
Garry Herbert getting the traditional cox's dunking
Thames and UL - Gold medallists in Lightweight Men's Quadruple Sculls
Plum Puddings
Sue Key
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Tony Fingland, David McLellan and Bob Bray in Stewards'
Naming Faith and Charity
Ostende
Ostende
Thames RC, Trinity Vicarage, Henley 1909
Junior VIII v St Edmund Hall
Walton 1921 - senior eights final, Thames winning from London
Walton 1920 - winning crew senior eights
Walton 1920 - winners of Walton Fours 1920
Walton 1921 - final Walton fours, won by TRC
Thames Cup prizegiving
Butcher and Christie beat Morris and Burrough in the Goblets
The winning Remenham Cup VIII
Remenham Cup prizegiving
An all-Thames final of the Goblets
Beresford and Killick training at Henley
The Stewards' IV embarking
Paddling away from raft
Stewards' Challenge Cup 1948
Henley 1948 - Final of the Grand, passing Stewards' Enclosure
Henley 1948 - Final of the Grand, end of Temple Island
Grand Challenge Cup 1948
Grand Challenge Cup 1948
Grand Challenge Cup 1948
Grand Challenge Cup 1948
Grand Challenge Cup 1948
Henley 1928 - TRC beating 1st Trinity in final of Grand Challenge Cup
Great Britain crew in the eight at the 1928 Olympics
TRC crew in the Grand Challenge Cup 1927 paddling to start
Henley 1923 - Grand Challenge Cup final, Thames rowing away after race
Henley 1923 - Grand Challenge Cup final, Thames winning
Thames Cup crew
Thames Cup winners
Thames Cup winners
Henley 1920 - Thames Cup final, TRC vs Caius
Henley 1920 - Thames Cup final, TRC vs Caius
Henley 1920 - Thames Cup final, TRC vs Caius
Final of the Wyfold
The Wyfold IV
Thames winning final from Kettering
TRC crew in the Wyfold Challenge Cup 1927 paddling to start
Henley 1920 Winning crew (Thames RC) Wyfolds
Henley 1920 - Wyfold final, TRC vs Vesta
Coxless four at the Metropolitan Regatta
Britannia Cup crew
2nd VIII
Women's eight at the Metropolitan Regatta
Jo Ganley and Katrina Lythgoe at the Metropolitan Regatta
Batten and Lindsay at World Championships 1998
Elise Laverick at 1996 Nations Cup
Suzi Perry being presented with the Fiona Dennis Trophy
Beresford and Southwood training at Putney
3rd VIII
3rd VIII
1st VIII
1st VIII
2nd VIII
2nd VIII
7th VIII (Juniors)
5th VIII
Berry and Dick, 1950
Princess Elizabeth, J H Hartley and Ian Fairbairn at the start
Princess Elizabeth with James Hartley on the balcony during the race
1st VIII
1st VIII, finished Head
2nd VIII, finished 5th
The 3rd VIII (a scratch crew) going Head
The Thames Cup VIII
The Grand VIII
Ostende