5th VIII
7th VIII
1948 Stewards' four with Dick Phelps
TRC Big Room
1950 Grand VIII
Thames Cup VIII beating Yale
Thames Cup VIII
Thames Cup VIII beating LRC in the final
Thames Cup VIII beating Yale
Stewards' IV
Thames Cup VIII training
2nd VIII
TRC bar
5th VIII
Big Room prepared for a celebratory dinner, with trophies
1961 2nd VIII
1960 1st VIII
1961 1st VIII
1962 1st VIII
1962 2nd VIII and coaches
1962 2nd VIII
Peter Kirkpatrick and others at Henley
Thames tank under construction
Chester 1935
A J Hutton-Squire
Thames Cup crew
Thames Cup VIII training
Thames Cup VIII
Thames Cup VIII beating Queens' College
Julius Beresford and others track racing progress at Henley
Wyfold IV
Thames Cup crew beating Henley easily
Thames Cup VIII losing to the Royal Air Force
TRC clubhouse
TRC bar
Unknown head crew
9th VIII
TRC members in the bar
Grand VIII
Thames Cup VIII
Henley 1959 - Semi-final of the Grand, TRC beating Leander
Walton - Junior Senior fours
Cloutte and Beresford
Head of the River Race 1957
Peter Kirkpatrick and Lord Headley at Henley
Miriam Batten
Miriam Batten
Pat Harkness, Sarah Bolton and Lesley Baguley
Police officer attending for Prince Michael of Kent's visit
Mark Treserden
Clare Salmon
Izzy Grindal
John Robson
1951 Stewards' four
TRC sculler racing at an upriver regatta
TRC racing Cygnet at an upriver regatta
6th VIII
1st VIII
2nd VIII
Bill Baker, Alan Reddin and Gavin Reddin in Lucerne
Otto and Haustleitner
Women's quad at Henley
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Gold medallists in Lightweight Women's Coxless Fours
Otto and Hausleitner - Silver in Lightweight Men's Double Sculls
Crawford and Reddin - Bronze in Open Men's Double Sculls
Garry Herbert getting the traditional cox's dunking
Thames and UL - Gold medallists in Lightweight Men's Quadruple Sculls
Plum Puddings
Sue Key
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Tony Fingland, David McLellan and Bob Bray in Stewards'
Naming Faith and Charity
9th VIII
Wyfold crew 1872
Rigger
Coxless four in training
Riggers
Ramsay-Murray
Ostende
Ostende
1928 Olympics: oarsmen, coaches, manager, boatmen etc
Thames RC, Trinity Vicarage, Henley 1909
Henley 1926 - TRC second eight beating Queens'
Henley 1959 - Semi-final of the Grand, TRC beating Leander
Junior VIII v St Edmund Hall
Walton 1921 - senior eights final, Thames winning from London
Walton 1920 - winning crew senior eights
Walton 1920 - winners of Walton Fours 1920
Walton 1921 - final Walton fours, won by TRC
Britannia Cup semi-final
Piggy at Henley 1928
Signing on for the 1952 Olympics
Thames Cup prizegiving
Butcher and Christie beat Morris and Burrough in the Goblets
Thames RC beating Jesus and Pembroke in the final of the Grand Challenge Cup
Final of the Visitors'
Britannia Cup four
Visitors' crew
Visitors' crew